Görüntü Özellikleri: VSync Nedir, Ne İşe Yarar?

Oyunların grafik ve görüntü ayarlarında karşınıza çıkan bu ayarların ne olduğunu öğrenelim. VSync teknolojisi oyunculara akıcı bir oyun deneyimi yaşatmak üzere geliştirilmiş olsa da bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa negatif bir etki de yaratabiliyor. Bu negatif etkileri ortadan kaldırmak ve VSync kullanımı hakkında bilgi edinmek için okumaya başlayalım.

Bir oyuncu için önemli etkenlerden biri görüntü ve görüntü kalitesidir. VSync buu sağlayan etkenlerden biridir.

VSync Nedir?

Kelime anlamı olarak “vertical synchronization” kelimesinden kısaltılmıştır. Türkçe karşılığıysa “dikey senkronizasyon” olarak söylenebilir. Görüntü bozulmalarının önlemek amacıyla geliştirilmiş VSync teknolojisi ilk olarak ekran kartı üreticileri tarafından geliştirildi.

Ekran Yırtılması Nedir?

Özellikle hızlı oyunlarda hareket ederken veya etrafa bakarken ekranda oluşan anlık bozulmalardır. Oyununuzu olumsuz etkileyebilirler. Oyun oynarken ekran kartı ve monitör arasında sürekli bir alışveriş olur. Ekran kartı görüntüleri saniye de  x denecek şekilde olarak monitöre gönderir. Monitör tazeleme hızı yani Hz değeri kaç ise saniye başına o kadar kare gösterebilir. Eğer ekran kartından gönderilen X kare, ekranın tazeleme hızından yüksekse bir ekran yırtılması oluşur.

Vsync Ne İşe Yarar?

Aktifleştirdiğiniz takdirde görüntü kalitenizi iyileştiren ve aradaki senkronları etkileyen bir görüntü bozulma engelleyicidir. Ancak teknolojiyi aktifleştirdiğinizde ekran kartınız ne kadar güçlü olursa olsun monitörünüz Hertz değerine FPS sabitlenir.

VSync Nasıl Kullanılır?

Her monitörde kullanılabilir. Ancak teknoloji her monitörde kullanılmasına rağmen ekran kartınızın bunu destekleesi gerekiyor. Bu teknoloji ekran kartınızın yazılımsal olarak size sunduğu bir teknolojidir.